NAWIGATOR:      Strona główna -> Emerytury z trzech filarów -> IKE -> Wybrane oferty
 

WYBRANE OFERTY INDYWIDUALNYCH KONT EMERYTALNYCH (IKE)

Na początek kilka rad ogólnych:

1. Nie podpisuj umowy z instytucją, która ukrywa koszty i opłaty związane ze swoją ofertą. Jeżeli usłyszysz zdanie "nasz przedstawiciel wszystko wyjaśni na spotkaniu" - nie trać czasu i atłasu. Być może firma ma coś do ukrycia, skoro chce zdobyć nad Tobą poważną przewagę negocjacyjną w postaci wyszkolonego sprzedawcy siedzącego naprzeciwko. W spotkaniu osobistym trudniej będzie Ci odmówić podpisania umowy - to stary, ale wciąż działający chwyt akwizytorski. Tymczasem emerytura to zbyt ważna sprawa, aby podejmować decyzję pod naciskiem lub w stresie.

2. Nie podpisuj umowy z instytucją, która bez względu na staż chce obciążyć Cię opłatami karnymi za zmianę firmy prowadzącej IKE. Bo nie i już, to jest zachowanie naszym zdaniem nieetyczne. Po roku lub góra dwóch powinna istnieć możliwość bezpłatnej zmiany instytucji zarządzającej Twoim IKE.

3. Nie podpisuj umowy z firmą, która nie oferuje co najmniej raz w roku zmiany profilu inwestycji (z agresywnej na bezpieczniejszą). To Twoje pieniądze i musisz mieć nad nimi kontrolę.

4. Zwróć uwagę na minimalne składki. Nie występują one w ustawie o IKE a czasem może Ci się przydarzyć gorszy rok, kiedy to po prostu nie będzie Cię stać na wpłacanie składek.

5. Nie zmieniaj co roku firmy zarządzającej. Za każdym razem poniesiesz pewne opłaty wstępne, lepiej pieniądze te zaoszczędź. Nie bądź jednak za dobry: to Twoje pieniądze i jeżeli instytucji wyraźnie nie idzie, nie masz interesu w zapewnianiu jej przychodów ze swoich oszczędności (a opłaty zawsze jakieś są).

6. Trzymaj się z daleka od firm, którym nie ufasz w innych produktach finansowych. IKE to oszczędności na dziesięciolecia, stały dyskomfort psychiczny nie wyjdzie Ci na dobre.

Wybrane oferty IKE w instytucjach finansowych

Indywidualne Konto Emerytalne mIKE Fundusze (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych)

Indywidualne Konto Emerytalne mIKE Lokata (lokata bankowa)

Indywidualne Konto Emerytalne PZU Życie (Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie)

Indywidualne Konto Emerytalne Allianz z funduszami inwestycyjnymi (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych)

Indywidualne Konto Emerytalne Commercial Union (Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie)

Indywidualne Konto Emerytalne Union Investment (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Emerytury z trzech filarów -> IKE -> Wybrane oferty