NAWIGATOR:      Strona główna -> Ubezpieczenia komunikacyjne

Generyki także w PZU

Warta SA nie jest osamotniona w walce o obniżenie kosztów napraw samochodów, które zostały zniszczone podczas wypadku. Niekorzystne dla kierowców zmiany przygotowuje także PZU SA.

PZU przygotowuje projekt utworzenia nowego systemu likwidacji szkód z polis komunikacyjnego OC. Ma kosztować ponad 400 mln zł.

Nowy system ma polegać - podobnie jak w wypadku Warty - na zmuszeniu osób poszkodowanych do naprawy samochodów częściami generycznymi. Są to elementy produkowane w tej samej fabryce z której wychodzą części sygnowane przez Volkswagena, Opla czy inne koncerny samochodowe. Nie są jednak sprzedawane w sieciach dealerskich koncernów i charakteryzują się przede wszystkim znacznie niższą ceną.

Pomoże to obniżyć koszty napraw samochodów, które zostały rozbite przez kierowców ubezpieczonych w PZU. Jednocześnie jednak wartość tak naprawionego samochodu drastycznie spada. Poszkodowanym będzie pechowy kierowca: nie dość, że ktoś w jego samochód wjechał, stracił na jakiś czas samochód (naprawa musi trwać) to jeszcze na dokładkę otrzyma pojazd naprawiony nie firmowymi częściami. Przy próbie sprzedaży auta odbije się to oczywiście na jego cenie.

O tym jak bronić się przed generycznymi częściami piszemy w tekście poświęconym praktykowanym już sposobom likwidowania szkody w TU Warta SA.

(10.10.2002)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Ubezpieczenia komunikacyjne