NAWIGATOR:      Strona główna -> Emerytury z trzech filarów -> IKE
 

| Poprzednia strona | Następna strona |

Kiedy można wypłacić pieniądze, nie płacąc "podatku Belki"?
Odpowiedź na to pytanie wynika już pośrednio z poprzednich wyjaśnień. Aby otrzymać wypłatę bez potrącania podatku Belki trzeba osiągnąć wiek 60 lat (w niektórych przypadkach specjalnych 55 lat) oraz spełnić CO NAJMNIEJ JEDEN z następujących warunków:

Czy można wypłacić oszczędności przed tymi terminami?
Tak. Jest to tak zwany "zwrot składek". W tym przypadku zyski kapitałowe PODLEGAJĄ podatkowi Belki. Jeżeli zatem przez 10 lat wpłaciłeś do IKE 30 tys. zł a w chwili wypłaty w formie zwrotu składek wartość konta wynosi 40 tys zł, otrzymasz:
 • 30 tys zł wpłaconego kapitału;
 • odsetki w wysokości (10.000 - 19% podatku Belki) 8.100 zł.
Czy można przed terminem wypłacić tylko część oszczędności?
Nie. Wypłata w formie zwrotu składek jest zawsze jednorazowa i łączy się z wypowiedzeniem umowy i likwidacją IKE. To jest fundamentalna bzdura zawarta w ustawie o IKE (wrócimy do tego za chwilę). Sensowniej byłoby pozwolić na częściową wypłatę (nawet obciążając wypłaconą część podatkiem Belki). Tyle tylko, że byłyby trudności z wyliczeniem jaka część wypłaty jest kapitałem a jaka odsetkami.

Bardzo niekorzystną formą częściowej wypłaty - ale jedyną dopuszczalną - jest likwidacja IKE, wypłata naszych 38.100 zł i założenie nowego IKE. Tyle, że roczne limity wpłat są niewielkie (150% średniej płacy) zatem nasze nowe IKE zaczynałoby z bardzo niskiego pułapu. W efekcie mielibyśmy po tej operacji 3-4 tysiące złotych na nowym koncie IKE i górę gotówki, którą musimy zainwestować inaczej - płacąc niestety podatkowy haracz od odsetek.

Musiałem zlikwidować IKE po 10 latach, czy mogę otworzyć nowe?
Tak. Przy likwidacji zapłacisz podatek Belki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć wszystko od początku, pod warunkiem że w żadnym momencie nie będziesz posiadaczem dwóch lub więcej kont IKE.

Czy moje oszczędności są chronione przed zajęciem sądowym i komorniczym?
Nie. W przeciwieństwie do środków znajdujących się w OFE oraz na koncie w ZUS (I i II filar) a także częściowo polis ubezpieczeniowych - konta IKE nie są chronione przed komornikiem. I tu widzimy kolejną bzdurę w ustawie. Jeżeli komornik zajmuje oszczędności w IKE, ma to następującą formę:

  1. komornik wysyła decyzję o zajęciu do instytucji prowadzącej Twoje IKE;
  2. instytucja przyjmuje decyzję komornika jako wypowiedzenie umowy i stosuje zapis ustawowy dotyczący wypłaty w formie zwrotu składek - czyli Z TWOJEJ WINY;
  3. instytucja odlicza podatek Belki od całości wypracowanych zysków;
  4. instytucja oddaje komornikowi tyle, ile on zażąda (jeżeli zażądał za dużo, będziesz się z nim sądzić na własną rękę - życzymy powodzenia);
  5. instytucja wysyła na Twoje konto bankowe pozostałą część środków.
W najgorszym przypadku o tym, że właśnie straciłeś IKE, dowiesz się w chwili pojawienia się wpłaty na twoim rachunku bankowym - miejmy nadzieję, że ono też nie będzie zajęte...

Jak duże jest prawdopodobieństwo takiej formy utraty IKE? Poważne. Po pierwsze komornicy sięgają zawsze po najłatwiejsze środki - blokada kont, przymusowa likwidacja lokat bankowych, likwidacja IKE - załatwiając sprawę jednym pisemkiem napisanym w sekretariacie.
Po drugie nie wszyscy komornicy są uczciwi (pamiętamy serię artykułów o komornikach sprzedających wille za sto złotych - "bo nikt nie chciał dać więcej a ogłoszenie ktoś ukradł").
Po trzecie - nawet dla najuczciwszego komornika nie ma znaczenia, że dług wynosił tysiąc złotych i zostałby spłacony po wpłynięciu kolejnej pensji na konto. Skasuje Ci IKE warte kilkadziesiąt tysięcy złotych (zmuszając przy okazji do spłaty kilku tysięcy złotych podatku Belki) bez mrugnięcia okiem, bo jego zadaniem jest jak najszybsze i najpełniejsze zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Jak się przed tym uchronić? Nie zaciągać kredytów (zapomnij o ratach na telewizor) i nie wystawiać weksli in blanco (tylko nie odważylibyśmy się powiedzieć tego prosto w oczy właścicielowi małej firmy, który bez przerwy musi gdzieś u kontrahentów zaznaczać teren wekslami).

Sprawę załatwiłaby tylko taka nowelizacja ustawy o IKE, w której zaznaczonoby czwarty sposób wypłaty środków z IKE - z tytułu zajęć (wersja minimum) lub wypłatę częściową (maksimum). Naszym zdaniem komornik powinien otrzymywać tylko tyle, ile mu się należy. Pojawia się jednak powtórnie problem określenia, jaka część jest kapitałem a jaka zyskiem z inwestycji.

| Poprzednia strona | Następna strona |


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Emerytury z trzech filarów -> IKE