NAWIGATOR:      Strona główna -> Poradniki ubezpieczeniowe -> Oszczędności Rozsądnego Człowieka
 

Oszczędności Rozsądnego Człowieka

Każdy człowiek wchodzący na rynek pracy ma pewne określone potrzeby, które musi zaspokoić. Pierwszą i niezbędną jest jedzenie, potem dach nad głową, potem ewentualnie dzieci. Przy niewielkich pensjach wypłacanych w naszym kraju łatwo dorobić się permanentnego bólu głowy. Po kilku latach pracy wpadamy na pomysł, że trzeba pomyśleć o emeryturze. Ale właśnie urodził się syn, który pochłania w przyspieszonym tempie niewielkie oszczędności. Jak w takiej sytuacji myśleć o emeryturze? Odkładamy zatem decyzję na kilka lat.

Gdy mija pierwszy termin świeżości, czyli obchodzimy trzydzieste urodziny, pytanie o przyszłość znów pojawia się niczym kat nad głową. Ale syn właśnie idzie do podstawówki, trzeba też wreszcie przyspieszyć spłacanie kredytu mieszkaniowego... W efekcie znowu odkładamy decyzję. Po kolejnych dziesięciu latach stajemy na nogi, tyle, że po drodze może pojawić się kolejne dziecko i cała bieganina zaczyna się od początku.

Tak naprawdę o emeryturze zaczynamy myśleć około pięćdziesiątki. Dokładnie o dwadzieścia lat za późno. Jeżeli nie należymy do grona ludzi zwanych wdzięcznie "członkami wyścigu szczurów", nie mamy już dużych szans na przyzwoitą emeryturę.

Ranking banków dla firm

A przecież wystarczyłoby odkładać od początku tylko po 100-200 zł miesięcznie. Przecież nie jest to jakaś straszna fortuna. Bez problemu możemy ją zdobyć, ograniczając palenie do pół paczki papierosów dziennie. Tylko jak skonstruować swój portfel oszczędności? Postaramy się doradzić.

Nasz poradnik jest przeznaczony dla osób, które posiadają w gospodarstwie rodzinnym od 2 do 5 tysięcy złotych miesięcznie. Pod każdym punktem znajduje się opcja dla "osób najbiedniejszych", które definiujemy jako osoby posiadające w gospodarstwie rodzinnym ok. tysiąca złotych. Pozostałe grupy powinny podejść do naszych rad - zgodnie z tytułem - rozsądnie, na miarę swoich możliwości.

0. NIE ZOSTAWIAJ RODZINY BEZ PIENIĘDZY


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Poradniki ubezpieczeniowe -> Oszczędności Rozsądnego Człowieka