NAWIGATOR:      Strona główna -> Poradniki ubezpieczeniowe -> Zmieniamy fundusz emerytalny
 

Zmieniamy fundusz emerytalny

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie swojego OFE, zastanów się trzy razy, czy rzeczywiście przyniesie Ci to zysk. Najczęściej niestety nie. Jeżeli jednak Twoja decyzja jest nieodwołalna, spróbujemy pomóc Ci przebrnąć przez to bezboleśnie.

KROK 1 - Przygotowania wstępne

Zanim dokonasz jakichkolwiek wyborów, zażądaj od swojego OFE pełnej historii rachunku. Musisz to zrobić pismem poleconym - potwierdzenie odbioru nie jest konieczne, ale dzięki niemu będziesz mógł pilnować terminów ustawowych (fundusz musi Ci odpowiedzieć w ciągu miesiąca). Jeżeli posiadasz komplet dokumentów z funduszu, nie musisz żądać historii rachunku.

Na dokumencie z historią rachunku sprawdź datę wpłynięcia do OFE pierwszej składki. W statucie swojego funduszu znajdź punkt dotyczący opłat karnych za wcześniejsze wystąpienie z OFE. Najprawdopodobniej twój staż członkowski liczy się nie od dnia podpisania umowy, lecz od dnia pierwszej wpłaty na konto drugofilarowe, dokonanej przez ZUS. W znakomitej większości przypadków nie warto zmieniać OFE przed upływem dwóch lat. Powinniśmy to zrobić wtedy, gdy nasz fundusz okaże się jednym z najgorszych na rynku pod względem wyników inwestycyjnych.

Teraz powinieneś już wiedzieć ile zapłacisz za zmianę OFE. Jeżeli nic, możesz ze spokojnym sumieniem przejść do kolejnego kroku.


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Poradniki ubezpieczeniowe -> Zmieniamy fundusz emerytalny