NAWIGATOR:      Strona główna -> Ubezpieczenia komunikacyjne
 

Minicasco - hit dla ostrożnych

Nowy produkt ubezpieczeniowy wprowadzony przez PZU SA jest szalenie atrakcyjny cenowo - szczególnie dla osób, które nie powodują wypadków drogowych. Jeżeli jeździsz ostrożnie, dokładnie rozważ czy warto płacić za pełne AC.

We wrześniu PZU SA wprowadziło do sprzedaży MiniCasco - ograniczoną polisę chroniącą kierowców od szkód całkowitych oraz kradzieży.

Pełne AutoCasco chroni także od niewielkich uszkodzeń samochodu. Odszkodowanie zostanie wypłacone wówczas, gdy z naszej winy uszkodzimy swój pojazd. Drugi uczestnik wypadku otrzyma wypłatę z naszej polisy OC. W praktyce wiele drobnych szkód i tak nie było zgłaszanych ubezpieczycielowi. Kierowcy woleli z własnych pieniędzy wyłożyć 500-1000 zł niż ryzykować utratę wieloletnich zniżek. Teraz mogą dodatkowo zaoszczędzić na składce.

MiniCasco obejmuje następujące zdarzenia:

  • wypadek z winy kierowcy, jeżeli koszt naprawy pojazdu przekracza 70% jego wartości (tzw. szkoda całkowita);
  • kradzież samochodu
W obu przypadkach właściciel otrzyma odszkodowanie. Jak widać jedyny element nie objęty ochroną to koszty naprawy nie przekraczające limitu 70% wartości samochodu. Atrakcyjność oferty zwiększa się wraz z malejącą wartością samochodu. Nie ma co ryzykować pokrywania kosztów uszkodzenia rocznej Toyoty, ale kilkuletniego malucha czy Cinquecento - już tak.

Różnica w składce jest ogromna. W przypadku Skody Felicii Lxi wyprodukowanej w 1999 roku i o wartości 15.000 zł pełne Autocasco będzie kosztowało:

  • 1284 zł w Rzeszowie;
  • 1535 zł w Warszawie.
A za MiniCasco zapłacimy:
  • 465 zł w Rzeszowie;
  • 585 zł w Warszawie.
Jak widać, różnica jest bardzo duża, stawki MiniCasco wynoszą ok. 36-38% stawek pełnego AutoCasco (dane PZU SA).

MiniCasco można kupić dla zarejestrowanego w Polsce samochodu, który ma nie więcej niż 8 lat i jednocześnie ma wartość powyżej 10.000 zł. W ten sposób towarzystwo chce uniknąć "sprzedawania samochodów" poprzez rozbijanie ich o drzewo. Dodatkowym warunkiem jest nie posiadanie AutoCasco przez co najmniej 90 dni przed podpisaniem umowy. MiniCasco nie zostanie sprzedane kierowcy, który w ciągu ostatnich trzech lat miał trzy lub więcej szkód całkowitych (lub kradzieżowych). Ten przypadek nie bardzo jednak dotyczy określenia "ostrożny kierowca".

Dotychczas byliśmy przeciwnikami prób nadmiernego obniżania składek, gdyż zwykle powodowało to problemy przy wypłacie odszkodowań a jednocześnie oszczędności były minimalne. Ten produkt zdecydowanie nam się podoba - różnica w składce jest bardzo duża i wyraźnie odciąży kieszeń ostrożnego kierowcy. Po pięciu latach mieszkaniec Warszawy zaoszczędzi prawie 5 tys zł, co nie jest kwotą do pogardzenia.
Przed podjęciem decyzji trzeba jednak sprawdzić sumę cen polis - OC + MiniCasco i porównać ją z ofertami konkurencyjnymi. Może się okazać, że w towarzystwie X pakiet z pełnym AutoCasco będzie kosztował tylko o 10-20% więcej niż zestaw OC+Mini w PZU. Wówczas polecamy konkurencję PZU.

Spodziewane problemy
Nie ma beczki miodu bez łyżki dziegciu.
Po pierwsze, MiniCasco nie działa za granicą. Jeżeli którakolwiek ze szkód wystąpi poza Polską, nie otrzymamy żadnego odszkodowania.
Po drugie, MiniCasco nie przedłuża bezszkodowości AutoCasco. Osoby, które zbierają rok do roku zniżki za bezszkodowość muszą pamiętać, że aby ich nie stracić, przerwa w pełnym AutoCasco nie może być dłuższa niż dwa lata. PZU na razie nie przekazało wytycznych w tej sprawie, zatem opisujemy najgorszy wariant.
Po trzecie wreszcie, agent może zaproponować zwykłe AutoCasco bez szkód wypadkowych - wówczas nie traci się zniżek a za kradzież także można otrzymać odszkodowanie. Na dokładkę składka może być niższa niż przy MiniCasco. MiniCasco może być jednak opłacalne dla samochodów, które mają drogie części (np. japońskich). W zwykłym, niedrogim Suzukim Swift plastikowy tylny zderzak kosztuje aż sześć tys. zł co przy niewielkiej cenie podstawowej (ok. 32 tys. zł za nowy samochód w wersji sedan) oznacza, że szkodą całkowitą może okazać się zupełnie niegroźny wypadek.

(Tutaj kupisz polisy PZU SA)

(26.11.2004)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Ubezpieczenia komunikacyjne