NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Ubezpieczenia majątkowe
 

Compensa narzeka

Compensa SA głosem swoich szefów narzeka na zbyt niskie ceny ubezpieczeń komunikacyjnego OC w Polsce i tym uzasadniła podwyżkę stawek. W towarzystwie rosną rezerwy na szkody osobowe, przy wzroście zebranej składki odnotowuje drastyczne pogorszenie się wyniku technicznego ubezpieczeń.

Na koniec półrocza wynik techniczny pogorszył się dwuipółkrotnie. W I poł. 2003 r. wynosił on minus 14,6 mln zł, rok później spadł aż do -38,2 mln zł. Odnotowano za to wzrost składki - po trzech kwartałach Compensa SA zebrała ich 262,8 mln zł co oznacza wzrost o budzące szacunek 46%. Słabe wyniki na "działalności organicznej" towarzystwo pokrywa redukcjami kosztów własnych. Dzięki temu strata netto na koniec III kwartału 2004 r. wyniosła 26 mln zł - prawie o połowę mniej niż rok wcześniej (44,5 mln zł).

Compensa SA zdecydowała się w czerwcu na podwyżkę cen polis OC, stanowiących większość jej porfela. W tym samym czasie największy gracz na rynku - PZU SA - zapowiedział walkę o odzyskanie klientów-kierowców i obniżenie stawek. Obniżka dotyczy jednak nie wszystkich a tych mniej szkodowych. Widać to po nowej tabeli bonus-malus, z której wynika, że na maksymalną zniżkę za bezszkodowe ubezpieczenie trzeba pracować o dwa lata mniej niż kiedyś. Tym sposobem PZU SA chce przyciągnąć do siebie klientów, którzy jeżdżą bezpiecznie a uciekli do innych towarzystw tylko z powodów finansowych. O ile jednak chwilowe straty (lub po prostu mniejszy zysk) PZU SA może pokryć z przychodów kapitałowych to Compensa SA nie ma takiej możliwości.

Ranking banków dla firm

Podwyżki cen to zawsze broń obosieczna. Compensa wyraźnie nie chce jednak iść w ślady Daewoo TU (obecnie PTU SA), które było o krok od bankructwa własnie przez zbyt niskie stawki ubezpieczeń. Daewoo TU mogło jednak liczyć na pomoc swojego głownego akcjonariusza, który tanie polisy OC/AC traktował jako bonus wspierający sprzedaż lanosów czy matizów. Upadek koreańsko-polskiego producenta samochodów miał przykre skutki dla Daewoo TU, który przez dwa lata znajdował się pod zarządem komisarycznym. Nowi właściciele towarzystwa uciekli zarówno od dotychczasowych klientów (nie ma już specjalnych zniżek) jak i źle kojarzącej się nazwy.

Reasumując - naszym zdaniem decyzja Compensy SA o podwyżce stawek nie jest zła, ale przy takich ruchach konieczne jest stałe monitorowanie poziomu sprzedaży polis. Jeżeli firma przedobrzy i na dokładkę nie zauważy tego na czas - będzie miała kłopoty. Dopóki jednak wskaźniki bezpieczeństwa Compensy są dobre - klienci nie mają powodów do obaw.

(Tutaj kupisz polisy Compensy SA)
(Tutaj kupisz polisy PTU SA)
(Tutaj kupisz polisy PZU SA)

(26.11.2004)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Ubezpieczenia majątkowe