NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: ZUS, rząd, prawodawstwo

Lepiej już było

W ramach wspierania drobnej przedsiębiorczości rząd Leszka Millera planuje podwyższenie obciążeń parapodatkowych. Wzrosną składki na ZUS - także dla małych firm.

Plan wyglądał z początku w miarę przyzwoicie. Najbogatsi przedsiębiorcy musieliby płacić większe składki na ZUS. Problem w tym, że znaczenie słowa "najbogatszy" przybrał nowe znaczenie. Będą nimi już właściciele małych sklepów, których realny zysk sięga średniej pensji.

Reforma dotyczy składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałe pozostają bez zmian.

Pierwszy limit wynosi 4.750 zł zapłaconego podatku PIT. Jeżeli wyniósł on mniej (przed odliczeniami zapewne), przedsiębiorca zapłaci tyle co teraz: minimalna podstawa wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie około 430 zł). Jeżeli nie można ustalić podatku PIT za samą działalność gospodarczą (czasem się tak zdarza), będzie brany pod uwagę dochód - ma być mniejszy niż 25 tys. zł.

Drugi limit wynosi 6.190 zł zapłaconego podatku PIT lub dochód z działalności do 32.600 zł. W tym przypadku podstawa będzie wynosić 90% przeciętnego wynagrodzenia, czyli dziś ok. 710 zł.

Trzeci limit dotyczy osób, które zapłaciły powyżej 6.190 zł podatku PIT lub ich dochód z działalności gospodarczej przekroczył 32.600 zł. Podstawa wyniesie 120% przeciętnego wynagrodzenia, czyli parapodatek wyniesie na dziś ok. 940 zł.

Ranking banków dla firm

Oczywiście cała zabawa skończy się rozszerzeniem szarej strefy. W ten sposób przedsiębiorcy będą bronić się przed trzema rzeczami naraz: dwoma podatkami i składkami na ZUS. Zwiększy się również oficjalne bezrobocie, gdyż z lewych pieniędzy nie można płacić legalnym pracownikom.

Chciałoby się powiedzieć: wyszło szydło z worka. Wielka reforma to po prostu podniesienie podatków i niewielkie oszczędności na KRUS-ie. Co na to opozycja? Strzelamy: z bólem serca, pod flagą narodową, w pozie Rejtana - jakimś cudem projekt przejdzie i już.
Poseł Zyta będzie miała temat do wystąpień na lata. Jak to dobrze, że naczelny e-insurance.pl nie ma telewizji...

(30.03.2004)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: ZUS, rząd, prawodawstwo