NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Fundusze emerytalne

Obligacje tak, obniżka nie

Jak już informowaliśmy wcześniej, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych poprosiła prezydenta o podpisanie ustawy o przejęciu długu ZUS wobec OFE przez Skarb Państwa. Ale na nowelizację ustawy o OFE (m.in. ograniczającej opłaty od składek oraz za zarządzanie) już się nie zgadza.

Na temat ustawy o przejęciu długu IGTE napisało 8 sierpnia 2003 r.: "Nie są nam znane powody, dla których w rządowym przedłożeniu znalazła się propozycja spłaty zadłużenia obligacjami, nie zaś gotówką. Uważamy jednak, że nie może to być przyczyną opóźnienia tej spłaty, gdy ZUS sygnalizuje, że jego system informatyczny jest wreszcie gotów do ich uregulowania i gdy odsetki od tych zobowiązań, naliczane od stycznia br., są niższe od stóp zwrotu osiąganych przez fundusze emerytalne.
W związku z tym prosimy jednak o podpisanie (...) ustawy."

Ranking banków dla firm

Zabawnie brzmi pierwsze zdanie z cytowanego fragmentu. Kto jak kto, ale finansiści powinni zdawać sobie sprawę z mizerii budżetu państwa, które było jednym z głównych powodów wybrania obligacji zamiast spłaty gotówkowej.
Co do stóp zwrotu trochę byśmy polemizowali (w końcu z tego słyniemy), ale to nasz jedyny komentarz do tekstu listu IGTE. W końcu skoro my jesteśmy za i IGTE jest za, to nie ma o co kruszyć kopii.

Izba nie zgadza się jednak na nowelizację drugiej ustawy, ograniczającej opłaty pobierane przez OFE. Komentatorzy nie związani z PTE gremialnie popierają jednak nowelizację. Nawet jeśli realny zysk dla drugofilarowców będzie niewielki, ograniczenie kosztów ponoszonych przez nie najbogatszych w końcu klientów OFE zawsze jest warte świeczki.

(15.09.2003)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Fundusze emerytalne