NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Fundusze emerytalne

Bankowy dla PKO

Citibank Handlowy podjął decyzję o sprzedaży 50% akcji w Bankowym PTE drugiemu akcjonariuszowi - PKO Bankowi Polskiemu.

Bankowy PTE, od chwili zmuszenia do dopłacenia członkom funduszu sporych kwot, był cierniem w oku Citibanku. Na dokładkę ciągłe scysje i nieporozumienia z PKO BP utrudniały zarządzanie ta inwestycją. Jest tajemnicą Poliszynela, że obaj akcjonariusze nie byli w stanie porozumieć się nawet co do prezesa towarzystwa emerytalnego, a cóż tu dopiero mówić o strategii na przyszłość.

Transakcja dojdzie do skutku, jeżeli wyrażą na nią zgodę Urząd Antymonopolowy oraz KNUiFE.

Ranking banków dla firm

Nas z kolei zastanawia ogromna trudność, z jaką przychodzi PKO BP wchodzenie na nowe rynki finansowe. PKO kupił internetowe Inteligo. Minęło już trochę czasu a realny wzrost liczby klientów Inteligo stanął w miejscu. W zasadzie liczba ta nie spada tylko dlatego, że do Inteligo przesuwani są klienci PKO, którzy korzystali z poprzedniego systemu obsługi internetowej swoich kont. Rynek przecież nie maleje: gwałtownie rośnie liczba klientów mBanku a i Volkswagenowi idzie coraz lepiej.

Fundusz emerytalny także okazał się co najmniej mało interesujący. PKO BP, gigant na rynku obsługi detalicznej, nie może być zadowolony z udziału rynkowego Bankowego OFE. Jego aktywa sięgają zaledwie trzech procent całego rynku a liczba klientów (400 tys.) ma się nijak do milionowej rzeszy P.KOwalskich.

W tej sytuacji niepokojem napawają pomysły stworzenia molocha PKO-PZU. Oby to się nie skończyło spadkiem udziałów największego polskiego ubezpieczyciela do symbolicznych kilkunastu procent. Bo jak na razie za cokolwiek nie weźmie się PKO BP, nic specjalnego z tego nie wychodzi... Szkoda, bo potencjał jest ogromny a czasu do otwarcia granic dla wszystkich chętnych z UE jest coraz mniej.

(15.09.2003)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Fundusze emerytalne