NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Fundusze emerytalne

Odpowiadamy PTE AIG

W związku ze sprostowaniem PTE AIG informujemy, że szacunki wyników OFE przedstawione przez tę firmę muszą różnić się od symulacji naszej redakcji, gdyż wymaga tego... matematyka.

Stosujemy konsekwentnie zasadę, że jeżeli w dniu 1 lub 15 każdego miesiąca wypadał dzień wolny od pracy, bierzemy pod uwagę wartości jednostek z poprzednich dni. Symulacje PTE AIG biorą pod uwagę dane z dni następnych (np. poniedziałku). Różnice tego typu są fundamentalne: jeżeli bierzemy pod uwagę różne wartości danych wejściowych to nie można się spodziewać identycznego wyniku. Tym bardziej, że symulowany zakup jednostek nakłada się i różnice rosną.

Mamy wrażenie, że nasze podejście jest poprawne: jeżeli w piątek posiadamy dolara, to w złotówkach jest on wart tyle, ile w kantorach. Jeżeli w sobotę i niedzielę kantory są nieczynne, wartość trzymanego w portfelu dolara ani się nie zmniejsza, ani nie spada.

Niewielkie różnice wynikają również z innego podejścia do problemu inflacji. W nowych symulacjach kilka zasad zmieniamy, odejmując spadek wartości na koniec miesiąca. Na te dni będą też tworzone symulacje końcowe.

(2.09.2003)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Doniesienia i nowości: Fundusze emerytalne