NAWIGATOR:      Strona główna -> Ubezpieczenia komunikacyjne
 

Niezbędnik moto-turysty

Wyjeżdżając samochodem poza granice kraju trzeba wiedzieć kilka rzeczy a co najmniej jedną sprawdzić.

Jeżeli posiadasz polisę autocasco, musisz sprawdzić, czy działa ona na terenie kraju, do którego się wybierasz. Co gorsza, w niektórych informacja o określeniu terytorium jest głęboko ukryta, zamiast pojawić się w dziale "wyłączeń odpowiedzialności". Nie można przyjmować, że w kraju należącym do systemu Zielonej Karty na pewno działa także casco. Dotyczy to szczególnie krajów leżących na wschód od Polski. Oto znane problemy, które w większości przypadków już nie występują, ale należy być czujnym:

  • casco nie działa na terenie Ukrainy, Albanii, Białorusi, Rosji lub... krajów dawnej Jugosławii;
  • casco działa w wersji ograniczonej - np. tylko w szkodach wypadkowych, ale za ukradziony samochód odszkodowania nie dostaniemy;
  • casco poza granicami kraju (lub w wymienionych krajach) działa tylko przez pierwsze 14 lub 30 dni pobytu.
  • casco nie działa w przypadku wykroczenia lub przestępstwa - ten enigmatyczny zapis może obejmować nawet przekroczenie dozwolonej szybkości o 10 km/h.
16 państw znajduje się na liście krajów, w których potrzebujemy specjalnego druku Zielonej Karty. Oto one: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Cypr (część turecka), Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Zielona Karta nie działa na terenie Federacji Rosyjskiej oraz byłych dalekowschodnich republikach należących do WNP.

Nie potrzebujemy specjalnego druku w państwach należących do Unii Europejskiej. Nasza polisa OC działa tam jednocześnie jako Zielona Karta, zaś podstawowym sygnałem ochrony ubezpieczeniowej jest posiadanie białych tablic rejestracyjnych. W zasadzie policja nie ma prawa zatrzymać nas tylko po to, by sprawdzić, czy mamy przy sobie polisę - ale kłócić się odradzamy. Jeżeli policjant z kraju UE zapyta o wizę (zdarza się!) można go uświadomić albo... wręczyć kartę kredytową. :-)
Oto kraje, w których wystarczy posiadać polską polisę OC: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr (część niepodległa), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Channel Islands (na kanale La Manche), Gibraltar, wyspa Man, Lichtenstein, wyspy Faroe, Monako, San Marino.
Na Islandię polecamy jednak rowery!

Ważny telefon
Nie zapomnij wpisać do pamięci telefonu komórkowego numeru Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (+48225515101). W dni robocze w godzinach 8-20 otrzymasz tam pomoc w przypadku niesnasek z policją lub służbami granicznymi na tle polis OC związanych z Zieloną Kartą. Ten numer nie służy do celów typu wezwanie pomocy czy zgłoszenie szkody! Możesz tam zadzwonić tylko wtedy, gdy policjant zakwestionuje twoją polisę OC lub w innych tego typu sprawach.
Na wszelki wypadek przypominamy, że przed wyjazdem należy uruchomić u swojego operatora roaming międzynarodowy. To ważne, bo nasz naczelny został odcięty od świata na dwa tygodnie przez Plus GSM - mógł za granicą telefony odbierać ale nie mógł ich wykonywać. Na szczęscie miał przy sobie stary aparat bez sim-locka i ratował się kartami pre-paidowymi. Ale po takim przeżyciu zapowiedział, że do operatorów komórkowych należy podchodzić wyłącznie z kijem i krzykiem.

(Tutaj kupisz polisy komunikacyjne)

(15.02.2005)


 NAWIGATOR:      Strona główna -> Ubezpieczenia komunikacyjne